Wyszukiwarka

  • 1.jpg
  • 2.jpg
  • 5.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg

Fontanna Lubaczów

ZAGROŻENIA PŁYNĄCE Z KORZYSTANIA WODY W FONTANNIE MIEJSKIEJ

 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lubaczowie informuje, iż  fontanna miejska  zlokalizowana w Rynku Lubaczowa jest miejscem rekreacji i wypoczynku natomiast woda w fontannie nie może być wykorzystywana do kąpieli, a tym bardziej do picia.

 

W wodzie fontanny znajdować się mogą drobnoustroje, takie jak bakterie legionelli, kałowe, gronkowca, pałeczki salmonelli, które do wody dostają się z powietrza, deszczu lub za pośrednictwem ptactwa i innych zwierząt mogących mieć kontakt z tą wodą.

Bakterie te namnażają się pod wpływem ciepła, np. podczas upałów. W wodzie są też różnego rodzaju glony.

Kąpiel w fontannie może być ryzykowna, bowiem zastosowany układ technologiczny obiegu wody nie gwarantuje jej jakości, a występujące w niej drobnoustroje mogą powodować różnego rodzaju choroby skórne, jak wysypki, alergie, grzybice.

Z kolei w przypadku spożycia takiej wody możemy doprowadzić do schorzeń jelit, żołądka i całego przewodu pokarmowego.

Obecnie nie ma przepisów regulujących system badań tego typu obiektów jak również norm określających dopuszczalne w wodzie z wodotrysku parametry  fizyko-chemiczne i mikrobiologiczne, dlatego nie prowadzi się badań wody. Jednak fontanna nie jest kąpieliskiem,  a tym bardziej punktem czerpalnym wody do picia i nie powinna być do tych celów używana.