• 1.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 2.jpg

Wszawica

 

       Wszawica

 

       Choroba, którą trzeba leczyć i której nie należy się wstydzić!

Wszawica jest chorobą pasożytniczą, wywołaną przez wesz głowową.

Przez wielu, choroba ta traktowana jest jeszcze stereotypowo,

jako coś wstydliwego. Należy jednak pamiętać,

że wszawica nie zawsze wynika z zaniedbań higieny czy długości włosów.

 

 

Wesz ludzka, może się pojawić na każdej głowie i w każdym wieku. Problem wszawicy częściej dotyka dzieci, przebywających w dużych skupiskach: w szkołach, przedszkolach na koloniach. Dzieci nie zachowują dystansu, podczas zabawy stykają się głowami, śpią razem, pożyczają sobie szczotki czy gumki do włosów, zakładają nie swoje czapki.

 

Wszawica – co to za choroba

 

Wszawica (inaczej pedikuloza) jest chorobą pasożytniczą wywołaną przez wesz głowową (Pediculus humanus capitis). Wszawica występuje we wszystkich krajach świata. Jest to powszechny problem, który nie zawsze jest oznaką braku higieny. Do zarażenia może dojść w każdym wieku, chociaż najczęściej występuje ona u dzieci i młodzieży. Do zarażenia tymi pasożytami łatwiej dochodzi w dużych zbiorowiskach ludzkich (przedszkola, szkoły, internaty, akademiki, kolonie, obozy letnie, koszary, domy pomocy noclegownie). Wszawica nie jest chorobą skóry, lecz chorobą pasożytniczą.

 

Co powoduje wszawicę?

 

Najczęściej zarażają się dzieci w wieku 3-12 lat przez kontakty bezpośrednie w trakcie zabawy oraz nie w pełni wyrobione nawyki higieniczne, np.stosowanie wspólnych przedmiotów (szczotki, spinki, grzebienie, ubrania, nakrycia głowy, pluszowe zabawki, materace, pościel).

*info GIS

 

 

Pliki do pobrania:

Wszystko o wszawicy-ULOTKA

Wszystko o wszach -BROSZURA

Zapobieganie i zwalczanie wszawicy

Stanowisko Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczące profilaktyki i zwalczania wszawicy

Stanowisko Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia w sprawie zapobiegania i zwalczania wszawicy u dzieci i  młodzieży